Naši roditelji su nas pravilno usmjerili da biramo ono što volimo, ali i ono što nam, prije svega, po našim karakterima odgovara, kaže nam Jelica Ćorović, koja je, kao i njene sestre Tamara Babić i Danijela Ćorović, izuzetno uspješna poslovna žena. Jelica Ćorović je advokatica gotovo dvije decenije, Tamara Babić je menadžerka za finansije i kontroling za Crnu Goru u međunarodoj komapaniji Gore­nje Hisense grupa, biznis partner za četiri manja trži­šta u regiji, sa stažom dugim 22 godine, a Danijela Ćo­rović je direktorica Hotela Montenegro u kompaniji Monte­negro Stars Hotel Group već 17 godina. Po­drška porodice, dobro obrazovanje i sloboda da biraju poziv koji žele, konstantno usa­vršavanje i predan rad, pozicionirali su ih visoko na ljestvici uspješnih i ostvarenih žena. 
Jelica Ćorović je prvi advokat u užoj i široj porodici, u kojoj dominiraju ekonomisti. „Ljubav prema pravu i pravdi rodila se još u srednjoj školi, jer sam željela da svojim radom doprinesem da se obaveze i prava, bez obzira na to da li se radi o pravima iz porodične, radne, krivične ili neke druge pravne oblasti, poštuju. Upravo su i neke porodične situacije doprinijele da pravo bude moj definitivni izbor, iako moje sestre i ja nikada nijesmo imale dilemu kojom oblašću želimo da se bavimo“, kazala je ona.
Tamara Babić se prisjeća da su se njihovi roditelji uvijek zalagali da se njih tri posvete obrazovanju. „Čovjek se uči dok je živ – poruka je koju su stalno prenosili naši roditelji i koju sada prenose i našoj djeci. Vaspitanje i obrazovanje svakako utiču na ciljeve koje sebi postavimo u životu“, navela je ona.
Danijela Ćorović dodaje da joj je podrška porodice i prijatelja bila značajna na svakom koraku njenog poslovnog puta. „Prva usmjerenja mi je dao otac Slobodan. Prateći tu viziju postigla sam uspjeh u hotelijerstvu, koji bi teško bio ostvariv bez emocionalne podrške majke Milanke“, kaže ona. 
Govoreći o poslovnom okruženju i koliko je ono naklo­njeno ženama, Jelica Ćorović kaže da je ono sada, u odnosu na prije 10 do 15 godina, više naklo­njeno ženama. „Mada ni danas nije na zadovoljavajućem nivou“. 
„Svakako ima dosta poslovnih žena koje su na rukovodećim pozicijama, kao što su i moje sestre, ali opet na nekim rukovodećim državnim pozicijama nikada nije bila imenovana žena. Do sada nijesmo imali ni predsjednicu države, niti premijerku vlade i slično, a smatram da bi i neke uspješne poslovne žene mogle da obavljaju poslove na tim važnim pozicijama jednako kvalitetno kao i lica koja obavljaju ili su obavljala te poslove“, tvrdi Ćorović. 
I Tamara Babić je saglasna da ima žena na rukovodećim funkcijama, ali da je malo onih koje su na najistaknutijim pozicijama.
„Žene u biznisu igraju ključnu ulogu u pokretanju inovacija, raznolikosti i ekonomskog rasta. Njihove perspektive i njihovi stilovi vođenja često donose svježe ideje i pristupe na sto, što može dovesti do efikasnijeg rješavanja problema i donošenja odluka. Uprkos postignutom napretku, žene se i dalje suočavaju sa izazovima kao što su rodna pristra­snost, razlike u platama i nedovoljna zastupljenost na vodećim pozicijama“, pojasnila je ona. 
Babić ukazuje da su mnoge inspirativne žene probile ove barijere i da vode uspješne kompanije, zalažući se za promjene i mentorišući sljedeću generaciju liderki, što je za divljenje.
Danijela Ćorović podsjeća da se crnogorsko poslovno okruženje prilagođava svjetskim trendovima, tako da se naklonjenost ženama povećava iz godine u godinu. 
„Statistika pokazuje da žene čine 51% stanovništva Crne Gore, ali i da još nijesu u dovoljnoj mjeri prisutne u ekonomskom životu. Međutim, primjetan je porast angažovanja žena u preduzetništvu, u odnosu na period od prije deset godina, u svim oblastima privrede. Sa druge strane, na crnogorskom poslo­vnom tržištu ima još prostora za veće prisustvo žena, što bi i za šire društvo moglo biti dodatna snaga i prednost“, kazala je ona.
Jelica Ćorović kaže da je najveći izazov sa kojim se sretala na svom poslovnom putu bilo  usklađivanje privatnih i poslovnih obaveza. 
„Najvažniju životnu ulogu ostvarila sam tek pošto sam postala advokat, a to je biti majka. Bez podrške roditelja, na čemu sam im neizrecivo zahvalna, ne bih mogla da ostvarim ovo što sam postigla“, rekla je ona. 
Tamara Babić objašnjava da je na njenom poslo­vnom putu bilo mnogo izazova. „Jedan od njih bio je prevazilaženje promjena u upravljanju kompanijom. Izazovi su bili i upravljanje vremenom usljed umnožavanja različitih odgovornosti i zadatka. Suočavanje sa izazovima direktno, uz proaktivan i fleksibilan pristup, znatno povećavaju šanse za uspjeh. Znanje, iskustvo, strpljenje i smirenost, i beskrajno uporan rad neophodni su za prevazilaženje svih izazova“, objasnila je ona. 
Prema riječima Danijele Ćorović, posao direktorke hotela vrlo je dinamičan i pun svakodnevnih izazova. „Izazov je biti u trendu,  biti sjajan u svim aspektima poslovanja, brinuti o svom timu, o gostu, o imidžu. U svim sferama privrede posljednjih nekoliko godina najznačajniji izazov je kadrovska politika. U vremenu kada se ubrzano razvijaju poslovni konce­pti – formirati tim, voditi ga, razvijati i čuvati jeste nauka. Kadrovi su prepoznati kao najvažniji resurs svake kompanije, a u hotelijerstvu svi zajedno, bez obzira na zaduženja i odgovornosti, kreiraju brend i njegovu prepoznatljivost“, rekla je ona.  
Jelica Ćorović ističe da je tokom svog poslovnog puta naučila da treba biti uporan, staložen, obje­ktivan i stručan. „Treba se distancirati od samog problema i objektivno sagledati situaciju kako bi se mogla pružiti profesionalna pravna pomoć. Iskustvo znatno doprinosi da rad bude temeljniji. Zato je svaka poteškoća u poslu, kao i svaki uspjeh, lekcija za sebe koja samo može unaprijediti posao“, navela je ona.
Tamara Babić pojašnjava da rad u velikoj korporaciji, kakva je Gorenje Hisense grupa, daje velike mogućnosti za napredak i usavršavanje. „Poslovanje u višeku­lturalnoj kompaniji zahtijeva međusobno poštovanje i uvažavanje. Takođe, prilagodljivost u poslovanju je presudna – biti fleksibilan i spreman da se pokreneš kada je to potrebno pomaže da ostanete relevantni i konkurentni. Tvrdim da se upornost uvijek isplati“, kazala je ona. 
Danijela Ćorović smatra da su temelji uspjeha u poslovnom svijetu posvećenost, međusobno poštovanje i lijepa komunikacija, lojalnost i praćenje procedura. „Prepoznajem i značaj brige o kvalitetu života i rada zaposlenih, što se izvanredno reflektuje na kvalitet komunikacije, pružene usluge gostima i kreiranje atmosfere u hotelima“, rekla je ona. 
Jelica Ćorović, Tamara Babić i Danijela Ćorović smatraju da je moguće uskladiti poslovni i privatni život, prije svega uz podršku porodice. Ženama koje žele da započnu vlastiti biznis ili da se upuste u manadžerske vode poručuju da vjeruju u svoje snove, da budu uporne i da konstantno rade na svom usavršavanju. Potrebno je da imaju viziju, misiju, strategiju rada i politiku, a da pritom sačuvaju svoj identitet u poslo­vnom svijetu. Za uspjeh su, kako kažu, pored znanja i rada, potrebne ljubav, volja i posvećenost. 

(Visited 55 times, 1 visits today)