Kada se prije tri decenije odlučila da pokrene privatni posao, Nemša Omerhodžić nije ni na tren posumnjala da će njeno „preuzimanje sudbine u sopstvene ruke“ biti kapitalizovano u vidu uspješne porodične firme, koja u kontinuitetu raste i ostvaruje zavidne rezultate. Uz majčinstvo, dodatno obrazovanje i ozbiljan politički angažman, kao prva žena predsjednica Skupštine opštine Bijelo Polje, Nemša Omerhodžić gradila je svoju uspješnu poslovnu priču. Osnovne djelatnosti njene kompanije Merkator-international d. o. o. jesu proizvodnja, trgovina i usluge u okviru grafičke djelatnosti.
Merkator-international d. o. o. u decembru 2024. godine proslaviće 33 godine postojanja. U sastavu ima modernu štampariju, pogon za proizvodnju 3D reklama i led displeja, kao i pogon Labels za proizvodnju etiketa. Sva tri pogona opremljena su savremenom opremom, kojom upravlja stručan kadar. U okviru kompanije posluju dvije veleprodaje – u Bijelom Polju i u Podgorici, koje nude širok asortiman robe. Kompanija maloprodajnu mrežu razvija i širi kroz lanac knjižara i poklon-galerija na teritoriji cijele Crne Gore.
Omerhodžić kaže da su se odluka o pokretanju sopstvenog biznisa i sam čin pokretanja desili „u neko čudno vrijeme“. „Tranzicija je sa sobom donijela veliku neizvjesnost, posebno onu ekonomsku i egzistencijalnu. Veliki društveni sistemi i kompanije počeli su da se gase, veliki broj radnika ostajao je bez posla. Radila sam u jednom prilično uspješnom preduzeću sa sličnom djelatnošću i pokrivala rukovodeće mjesto u komercijalnom sektoru“, navela je ona.
Odjednom je sve, kako je pojasnila, usljed smanjenog obima poslovnih aktivnosti i drugih objektivnih faktora počelo da stagnira i da nestaje. „Smatrala sam da ne treba da sjedim skrštenih ruku i da čekam šta će se desiti – uzela sam sudbinu u svoje ruke: znala sam svoj posao, a volja i odlučnost za pokretanjem sopstvenog biznisa bile su sve jače“, rekla je Omerhodžić.
Pojašnjava da je ranije, u prvim godinama poslovanja, bilo mnogo više poslovnih barijera. Te barijere su bile jednake i za muške i za ženske biznise, samo su se žene teže nosile sa njima. Ističe da danas u Crnoj Gori imamo neuporedivo bolju poslovnu klimu, dobar institucionalni okvir za poslovno angažovanje žena, podršku više državnih i međunarodnih institucija koje podstiču i pomažu brži razvoj ženskog preduzetništva.
„Žene mogu da postignu dobre rezultate, ali su žene odgovornije i obazrivije, pa biraju biznise sa manjim ulaganjima. Danas je to institucionalno mnogo uređenije – zahvaljujući Privrednoj komori Crne Gore, raznim udruženjima privrednika, Asocijaciji poslovnih žena Crne Gore i Udruženju preduzetnica Crne Gore. Neke barijere se u hodu otklanjaju, ali i u hodu nastaju neke nove. Biznis je stalna borba i akcija“, kazala je Omerhodžić.
Govoreći o tome koliko je crnogorsko društvo naklonjeno ženama koje žele da se bave biznisom, Omerhožić navodi da je nesporna činjenica da još uvijek postoje tragovi tradicionalnih opterećenja osjećajima neravnopravnosti žene.
„Međutim, sve manje je to smetnja za njen uspjeh. Žene treba da se oslobode tih stereotipa i osjećanja sputanosti. Podrška porodice je naravno potrebna i ona je ključni faktor kako bi žena mogla da uskladi svoje porodične i poslovne obaveze“, kazala je ona.
Omerhodžić dodaje da je činjenica da imamo manje žena u poslovnom ambijentu, ali da ohrabruje to što razni pokazatelji govore da se to mijenja, pa zadnjih godina raste broj žena koje pokreću i uspješno vode svoje biznise.
Ona smatra da ženski biznis stvara nove prilike za aktivaciju žena – otvaraju se nova radna mjesta, unapređuju se lokalno i regionalno tržište, unapređuje se ukupan poslovni ambijent i kvalitet života uopšte.
„Odlučnost, upornost, posvećenost, vjera u sebe i podrška najbližih, ključni su faktori koji brišu razlike između muških i ženskih biznisa. Žene u Crnoj Gori davno su napravile emancipacijski i obrazovni iskorak. Društvo im to još uvijek nije priznalo u dovoljnoj mjeri, pa ni danas nema dovoljno žena na mjestima upravljanja i to mora da se mijenja u korist žena. Važno je istaći da i same žene treba da se potrude za bolje mjesto, bilo to u privatnim kompanijama ili u javnim i drugim ustanovama“, kazala je Omerhodžić.
Ona je poručila ženama da probude u sebi snagu i volju za preduzetništvom, a potom da odlučno, odgovorno i posvećeno idu naprijed. „Prepreke će se uvijek dešavati, ali ako su žene odlučne, one će i uspjeti“.