Lipska pećina, jedna od najpoznatijih speleoloških atrakcija u Crnoj Gori, naredne godine proslaviće deceniju otkako je otvorena za posjete. Svoj mali jubilej, desetogodišnjicu rada u kompaniji, iste godine obilježiće i Milena Raičević, izvršna direktorica ovog preduzeća. Od početka rada u kompaniji Raićević je bila na odgovornim pozicijama, a imajući u vidu da se radi o specifičnom vidu poslovanja, svaki dan je, kako kaže, učila nešto novo i nadograđivala svoje znanje.
„Kroz rad, od završetka fakulteta, imala sam sreće da sam okružena ljudima koji su profesionalci u svojim oblastima. Posebno je važno to što sam među mentorima, direktorima ili uticajnim ljudima na svim pozicijama koje sam pokrivala, imala i veliki broj uspješnih i ostvarenih žena. Za mene je bilo logično i nije se nikada dovodilo u pitanje da li žena može da bude na odgovornoj i izazovnoj poziciji. Nijesam imala izazove tog tipa – vjerovatno zahvaljujući tome što sam bila i okružena uspješnim ženama. Imala sam uzore“, rekla je Raičević.
Ona smatra da je crnogorsko društvo danas mnogo otvorenije nego prije deset godina. „Ne mogu reći da u društvu prepoznajem otklon prema ženskom bavljenju biznisom. Međutim, moram priznati da sam u trenutku kada sam postala majka, spoznala neke od izazova sa kojima se žena u našem društvu suočava. Imam sreću da radim u kompaniji u kojoj se većinom zapošljavaju žene, te ne postoje predrasude ni prema onim ženama na čijim leđima leže i njihova domaćinstva. Ipak, kroz kontakt sa velikim brojem zaposlenih žena spoznajem da nije uvijek i svugdje tako“, kaže Raičević.
Podsjeća da i istraživanja ukazuju na mnogo manji procenat žena na upravljačkim pozicijama u odnosu na muškarce. „Crnogorsko društvo je u osnovi patrijarhalno – teret održavanja domaćinstva i porodice tradicionalno nosi žena. Svaka promjena je proces, ali stvari se mijenjaju, počinju i muškarci da koriste roditeljsko odsustvo, bolovanja usljed bolesti djece i slično“.
Smatra da je moguće uskladiti poslovni i privatni život, ali da nije lako. Ona vjeruje da je društveno okruženje važno, ali da je porodično okruženje najvažnije – ženama je prvo potrebna podrška porodice i partnera da bi se bavile poslom i biznisom.
Ukazuje i na to da je teško identifikovati samo jednu stvar koju treba promijeniti u poslovnom okruženju da bi se olakšalo poslovanje ženskih biznisa.
„Poslovno okruženje čine ljudi, činimo ga mi. Ono što svako od nas može da uradi jeste da djevojčicama kaže: „Možeš ti to!“. Moja djevojčica često ima velike snove, nekada želi da bude astronaut, a nekada balerina. Ako naše djevojčice od samog starta vjeruju da nešto mogu, i moći će sve što požele – već smo im pomogli da prvu stepenicu pređu samom vjerom u sebe“, navela je Raičević, dodajući da je, osim toga, potrebno uvijek stavljati fokus na obrazovanje djece.
Prema njenim riječima, u Crnoj Gori danas imamo puno uspješnih direktorica preduzeća, ali i drugih organizacija, koje su sa svojim rezultatima odlični primjeri liderstva, odgovornog i pouzdanog upravljanja kompanijama. „Sveukupno, stavimo akcenat na obrazovanje, bodrimo svoju djecu, a svojim postupcima, svako iz svog kutka, mijenjajmo društvo i sistem“, poručila je ona.
Govoreći o tome kako opstaje „na vrhu“ u poslu kojim se bavi, Raičević pojašnjava da u tome uspijeva radom, učenjem, stalnim zalaganjem, poštovanjem mišljenja drugih, usvajanjem ideja kolega, uključivanjem tima u donošenje odluka, prihvatanjem promjena. „Zadržati se na vrhu – to nije konstanta već stalno prihvatanje i prilagođavanje promjenama. Biti na vrhu nije samo po sebi ni životni cilj“, navela je ona.
Ženama koje žele da se bave biznisom, a neodlučne su, poručuje da vjeruju u sebe i da pokušaju, jer nikada neće znati da li to mogu i da li je to za njih ako ne probaju.
Ona navodi da je srećna okolnost to što se u kontinuitetu bilježi rast broja ženskih preduzeća. „Znači da smo odgojili samostalnu i samosvjesnu žensku djecu. Znači i da smo odgojili mušku djecu koja poštuju i podržavaju svoje partnerke. Vjerujem da je to pokazatelj promjene biznis okruženja koja je tek pred nama. U svijetu u kojem će raditi naša djeca jedina odrednica poslovnog uspjeha biće obrazovanje i lične sposobnosti, a teme današnjice biće prošlost“, kazala je ona.
Raičević ističe da je kontinuirani rast broja ženskih preduzeća rezultat rada mnogih organizacija i inicijativa kao što je TWBM, jer se kroz različite kanale utiče na stvaranje poslovnog ambijenta u kome se njeguje ravnopravnost i time podstiču razvoj i rast ženskih biznisa.